indogirlsHer ne yaparsak yapalım farklı bir evde gelenekte ülkede yetişmiştir. Türkiyede bile kadını anlamak zorken  Uzakdoğulu bir kadını anlamak ta bir o kadar zordur

1- Türkiyeye  getirdiğinizde , Para ile ilgili anormallikler başlayacaktır. mesela muz  kendi ülkesinde bedava fiyata iken Türk Lirasının alım gücü ile kıyaslama yapmaz yoldan satılan tek muz  alma eğilimine girer. Halbuki pazarda  aynı fiyata yarım kilo alabilir. muz o kadar ucuzdur ki orada bunu benimsediği için anlayamazlar.

2-Büyük 300 milyonluk bir ülke   ,pazarda dolaşıyorsunuz bir ayakkabı yada çanta gördüğünde alınmasını ister, ancak pazarda daha ucuzunu aramaz çünkü endonezyada o çanta ayakkabı satılınca aynısı yerine gelmez. bizde her esnafta daha da ucuzu vardır . bir kere onu aldıktan sonra başka esnafta ucuzmuş bakmazlar, pazarlık yapma olayını 4-5 yılda ancak kavrarlar

3- AŞırı milliyetçidirler ,Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak için en az 3-5 sene evli kalmanız gerek ondan sonra algılamaya başlar. Endonezya cumhuriyeti  dünyanın en gelişmiş  ve saygın paha biçilemez düşüncesi okullarda verilmiştir. Alman ,ingiliz ,amerikan norveç isveç finlandiya(adını bile bilmezler) bile endonezyadan daha az gelişmiş kabul edilir. Asla endonezyada evleniyorsanız  gel seni T.C. Vatandaşı yaparız demeyin suriyeliler somaliler  Ruslar Türk bile olmaya çalışırken Endonezya milliyetçiliği öyle tavandadır ki Bunu babasına kızın ailesine anlatamazssınız böyle bir hata yapmayın.  Alman vatandaşlığı isterseniz norveç isveçli olun ama endonezya daha iyidir diyeceksinzi, nede olsa gelin alıyorsunuz. Aksini idda edemezssiniz , endonezya dünyanın en süper  gücü ve size kız veriyor. pohpohlayın ama tartışmayın sakın.

Bizden daha üstün olamaz düşüncesi vardır ve buna sonuna kadar inanır ,her ne kadar yabancı ülkede gerçeği anlasa da kendi ülkesine dönünce gene aynı düşünceyi canlandırır. yani burnundan kıl aldırmaz.

4- Kadınlar inatçıdır. erkekleri endonezyada yönettikleri için Türkiyede de aynı numara yer sanırlar. Ama yemez. Türk erkeği kadının kafasındaki planı ve çıkarlarını çok iyi çözer. Bunu yapamadığı erkeği kullanamadığı için rahatsızdır. (Evlilikte prenseslik yapmaz )sadece evlilik içinde  temel hizmetleri erkeğe yaptırabilir .Bu da normaldir. kendi kadınlığını ülkesinde kullanıyor ama Türkiyede kullanamıyor diye İnatlaşır

5-Endonezya kadınları bizim erkeklere göre kolay ele geçen gibi görünse de  erkekleri ataerkil değildir.  Çoğunlukla lise çağlarında kızlar erkekleri verecekmiş gibi yapıp vermeden kullanmayı  bir şekilde öğrenirler kısaca onlar da erkekleri kullanacak şekilde avcıdırlar(gösterip vermeyen cins). Türk erkeğini kullanamamak çıkarlarının açığa çıkması, yıllardır öğrendiği mekanizmanın çalışmamasına uyuz olurlar.

6- Parasal yönden inatçıdırlar,anlamama taraftarıdır. Çünkü kendi ülkelerinde erkekleri kontrol ettikleri için bütün hayalleri gerçekleşebilmektedir,ama boşanıp defalarca ayrılabilirler orada  Mesela krediyle borçla kendisinin hayalini gerçekleştirmesi hoşlarına gider karısı için. Ya ödeyemezsse düşünmez. önemli olan nasıl olursa olsun alınmasıdır

7- Endonezyada evlenip boşanmak çocuk oyuncagıdır ,Türkiyede ise değil en küçük kavgalarda düşüncesindeki gibi sanır. ama ülekesi uzaktır.

8- Yürümeyi sevmezler, Taksi en kısa mesafeye minibüs dolmuşla giderler, İstanbulda dikkat çekici beyaz şemsiyeyle dolaşır bunu göstere göstere gezerler. Hem ben yabancıyım hemde endonezyalı hatunum beni farkedin der gibi.

9- Kadını kontrol edemezssiniz ,giyimine karışamazssınız, o bir kadındır.  ve kadınlığını kullanır. ama zaten açık giyinmez ki neye karışacaksınız.

10- Dövemnezssiniz, Türk kadınını döven çok kişi vardır ama , endonezyalı kadını döverseniz konsolosluk hemen koruma altına açar ve size mahkeme açar . 300 milyonluk nüfuslu ülkenin  70 milyonluk nüfustan daha kıymetli oldugunu ve vatandaşına kıymet verdiğini unutmayın.

11- Kadercidirler , tesadüfler kaderciliğini destekler , mesela biz stresli bir ülkeyiz, Otobüs duragına 15 dakika yada yarım saat önceden geliriz. Endonezyalılar tam saatinde gelirler  , şansları tutar ve otobüs geç kalır . siz boşuna beklemiş sayılırsınız. O stres yapmaz ama siz hep stres yaparsınız. Onun vurdumduymazlığı bir yere geç gitmesi sizi hep endişelendirir.

12- Kadının ne yapacağı belli olmadığı için endonezyalı kadın da aynıdır. Gidicem dediği yere gitmeyebilir. Söz verir ama erke sözü değil ki tutsun.Aniden gitmiycem der gitmez. Kadına güvenip te söz vermeyin

13- Biz Türkler hep çalışmaya meyilliyiz, endonezyalı kadının lüksleri vardır avrupalılar gibi, bir yerde yemek yemeyi, bir yerde meyvesuyu içmeyi severler. Zaman ayırmak zorundasınız, o lükslere katlanacaksınız. Türk insanı gibi devamlı çalışma  ,zevk eşekte bulunur filan geçin bunları. Siz dindarsanız onlar sizden daha dindardır

14- Kusura bakmayın ama politikayla dini biz karıştırız ama onlar karıştıramaz ,islamı çocuklukta ögrendikleri için bizim dindar politika yalanlarını daha iyi anlarlar. ancak evlenen kişiler bu şekildeyse onlara uyum sağlarlar.

15- Türkçe öğrenirken , Türkçe deyimlere takılır , endonezyada olmayan kelimeler vardır ,Türkçe çok zengindir bunu farkeder.

16- Kendi başına bir iş yapar da para kazanır yeteneklerini ortaya çıkarır düşünceniz var ise batar.  Uzakdoğu sömürülmüş sömürge bir devlettir. Endonezyada  kadın çok küçük ticaretle ugraşabilir ama kapasitesi bellidir.   Tek başına iş yapamazlar, mutlaka yönlendirici gerekir.  Bütün uzakdoğu böyledir.  Genellikle  yetenege değil alışkanlıga dayalı işleri yapabilirler.Suudi arabistan gibi ülkelerde   Hizmetçilik,Çocuk bakıcılığı,öğretmenlik,masaj yapmak , hemşirelik , kasiyerlik, hasta bakıcılığı gibi işleri iyi yaparlar.

 

NoT:  bu yazdıgım yazılar endonezyalı bir kişiye ters gelebilir ancak , Türk erkeği olupta  yakındığı maddelerden mutlaka ABi benimkide böyle ne yapayım diye  yakınmalardan derlenmiş ortak yazıdır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.