Örgü evi açalım

28 Temmuz 2011

Singapore da gordum. Açık camakanda. imrendim de . O kadar cok çeşitler var ki.
Hatta iplik satan kadın uyanık. Her ipten 1 er metre kesmiş örneklik 3-5 zincir atıp aşağı yukarı ne olacağınıi fikir vermek için.

Bir örgü ipliği satan dükkan , 20-30 kadın hepsi örgü örüyor renk renk elbiseler. Kimisi pantolon giymiş kimisi kısa etek. Herkesin önünde ipler var şişler  yumaklar tığlar var örüyorlar.
bir yarışma değil , Kozmopolit bir yerde ,kadınlar camların açık olduğunun farkındalar.

Bence bizde de olmalı

Kadınların paylaşım yaptığı. Örgü evleri olmalı, yemek çocuk bakmak dışında kadınsı konuları örgü örerken paylaşabildikleri bir yer olmalı. Ama ISMEK gibi belediyelerin tahsis ettigi gibi değil.
Maksat kadınların zaten evlerinde bildikleri el becerilerini paylasmak. Eğlenceli halde ama satış ta yapabilecekleri.

Boyle bir faydali örgü evi büyük ihtimalle örgut -siyasi diye düşünülecektir. Neden olsun ki. İlk önce neden kötü düşünceler  kapsar insanı.İçmiz pis olmasa daha çok güzel şeyler yapılır.

yukarıdaki örgü örenler avrupa versiyonu kadınlar

 

 

 


Bu da Asya versiyonu. Yapilacak cok sey var .Turkiyede yapılamıyor bu. Diyeceksiniz ki kadın kahveleri var. Ben klasik erkek kahvesinden bahsetmiyorum. Camakanlı açık yerlerden bahsediyorum. Dışarıdan kadın görüntüsü .

Ören bir kadın Turistik oladak ta ilgi çeker. Sultanahmet te halı ören kızları kullanıyor camakanda turistik halı satıcıları.

Ürünlerini de pazarlama imkanı vardır. El yapımı. İlla ki sergi açmak gerekmez. El emeginin siyaseti olmaz, ticaret sayilmaz.
Bir yabancı görür onun da canı ister örmek. dünyaya cok şey verebiliriz. Var olup ta kullanamamak budur ağır olan.

düşünceler kendime aittir
senolmutlu@2008

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Previous Post
«